Neden ısı geri kazanımlı havalandırma?

Günümüzde binalar, artık enerjiden tasarruf etmek için neredeyse %100 hava geçirmez olarak yapılmaktadır. Bu nedenle ısı geri kazanımlı havalandırma (HRV); nemi ve kokuyu gidermek, yükselen karbondioksit seviyelerini düşürmek ve konforlu bir oda iklimi sağlamak için zorunlu hale gelmiştir.

Isı geri kazanımlı havalandırmanın (HRV) avantajları

Binalar, değerli enerjiyi içeride tutmak için gittikçe daha hava geçirmez olmaktadır. Bu nedenle de artık hava geçirgen pencerelerden ve kapılardan kesintisiz ve kontrolsüz hava sızıntısı söz konusu değildir.

 

Ancak neredeyse hiç hava geçirmeyen iç mekanlar sağlayan inşaat teknikleri nedeniyle insanların duşa girmesinden, banyo yapmasından, yemek pişirmesinden veya sadece nefes alıp terlemesinden dolayı bile binaların içinde nem birikir. Bu ılık ve nemli hava da havalandırılmamış odalardaki soğuk yüzeyler üzerinde yoğunlaşarak küf ve spor oluşma riskini artırır. Nemle ilişkili bu tür hasarların, insan vücudu ve bina yapısı üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Buna ek olarak yetersiz havalandırma, aynı zamanda oksijen yoğunluğunun fark edilmeden düşmesine ve karbondioksit yoğunluğunun artmasına yol açar. Bunun sonuçları ise yorgunluk, keyifsizlik ve konsantrasyon kaybıdır.

Pencereleri açmak olumsuz etkileri giderir, ama enerji kaybına da neden olur. Çok daha iyi bir alternatif ise gittikçe önem kazanarak yeni inşaatların ve modernleştirme çalışmalarının vazgeçilmez bir parçası haline gelen ısı geri kazanımlı havalandırma (HRV) sistemidir.

 

Genel bilgiler

 • cereyan olmaksızın temiz hava sağlar

  • kirli, CO2 içeren havayı temizler

  • sağlıklı ve rahat uykuyu mümkün kılar

  • performansı ve konsantrasyonu artırır

  • polenden ve ince tozlardan korur

  • küf oluşumunu engeller

 

Isı geri kazanımlı havalandırma (HRV) nasıl çalışır

Havalandırma sistemi havayı alır, filtreler ve ek ısı geri kazanımına olanak tanır. Bu da enerjiden tasarruf sağlar ve temiz ve filtrelenmiş hava sunar. Havanın sürekli, kontrollü değişimi de hoş, ferahlatıcı bir iç mekan iklimi ve gün boyu genel bir daha iyi hissetme hali yaratır. Alerji sorunu olan kişiler, rahat bir nefes alabilir. Isı geri kazanımlı havalandırma (HRV) sistemi, örneğin yeni mobilyalardan ev toksinlerini temizleyip polenleri filtreleyerek eve girmesini de engeller.

Kıvrımlı borular konusunda kendini kanıtlamış uzmanınız FRÄNKISCHE, şimdi ısı geri kazanımlı havalandırma (HRV) için de mükemmel çözümler sunar:

 • profi-air hava dağıtım sistemi (ürün bağlantısı)