Sık Sorulan Sorular

FBY borularını betona kurmak mümkün müdür?

Hayır. Burada, boruların mekanik özelliklerine dair açık standartla ilgili ifadeler verilmektedir. IEC'ye göre, bizim FFKuS-EM-F veya benzer ya da daha iyi özellikteki ürünlerimiz kullanılabilir.

Üçlü oyun ne demektir?

Üçlü oyun, TV, İnternet ve (IP) telefonu içerir. FFKuS DATALIGHT® bu verileri iletme imkanı sunmaktadır.

"Katlanabilir, kendi kendine düzelen" ne anlama geliyor?

Katlanabilir, kendi kendine düzelen borular, beş haneli sınıflandırmada 3 olarak sınıflandırılır, yani, boruların maksimum %50 deformasyonu vardır (dış çapa bağlı olarak). İzin verilen deformasyon, iç çapı %72'ye kadar azaltır ve bu da 25'lik borunun iç çapının 17,9 mm'den 5,0 mm'ye inmesi anlamına gelir.

Duplex Fibre 2.2 DATALIGHT® yapısı neye benzer?

Duplex Fibre 2.2 DATALIGHT®, polimer fiber, yansıtıcı katman ve koruyucu kabuktan oluşur.
PMMA (Fleksiglas) polimer fiber, 1 mm kalınlığındadır ve kabuk dahil 2,2 mm dış çapa sahiptir.

Duplex Fibre 2.2 DATALIGHT® hangi ağ uygulama sınıfıyla uyumludur?

Öncelikle, sınıfın kategoriyle karşılaştırılmaması gerektiğine dikkat edilmelidir. Sınıf, kablolama yoluna işaret ederken, kategori bileşenler için geçerlidir. Duplex Fibre 2.2 DATALIGHT® sınıf D'ye aittir. Sınıf D, 100 MHz'ye kadar 1 Gbit/sn veri hacimleri için uygun anlamına gelir.

Duplex Fibre 2.2 PE DATALIGHT® dış ortam uygulamaları için uygun mudur?

POF kablosu UV dengeleyici olmadan üretilir ve bu nedenle ek koruma olmaksızın dış ortam uygulamaları için uygun değildir.

ReMo kastanyola rayı hangi yüzeylere monte edilebilir?

Montaj yapılacak yüzey kuru ve tozsuz olmalıdır. Sıcaklık 18 °C ve 35 °C arasında olmalıdır. Rayın hemen tutunma gücü vardır ancak yapışma gücü sürekli yükler için tasarlanmamıştır.

GOF un (Cam Optik Fiber) nedir?

Göbeği kuvars camından yapılan cam fiberlerin aksine, POF'un göbeği, polimetil metakrilate veya polikarbonat gibi polimerlerden oluşur. Kabuk için tipik olarak kullanılan malzeme florürle birleştirilmiş polimerdir. POF ve cam fiber arasındaki önemli farklılık POF'un çok daha büyük göbek çapına sahip olmasıdır. Kırılma endeksindeki nispeten büyük fark, buna rağmen kabul edilebilir bükülme açısı sağlayan geniş geliş açısı neticesi verir.

DATALIGHT® montajı için hangi düz montaj soketleri gereklidir?

Kit içinde bulunan 65 mm derinliği olan düz montaj soketlerini öneririz.

Entegre veri hattına ek olarak FFKuS DATALIGHT® içine güç hatları monte edilebilir mi?

Evet, Duplex Fibre DATALIGHT®, elektromanyetik parazitlere duyarlı olmadığı için güç hatları da borunun içine monte edilebilir.

Ağ uyumlu terminal cihazları DATALIGHT® vasıtasıyla birbirine nasıl bağlanabilir?

Optik sinyaller LAN Access Point 2-Port DATALIGHT® içinde yer alan ortam çevirici vasıtasıyla elektromanyetik sinyallere çevrilir. Tüm ağ uyumlu terminal cihazları RJ45 bağlantılarıyla (Ethernet portları) vasıtasıyla bağlanabilir.

DATALIGHT® montajı için kesiciyi kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Deneyime bağlı olarak, kesici 20 kereye kadar kullanılabilir. Kesici ağzın bozulması görünür olduktan sonra kullanmamanızı öneririz çünkü bu daha yüksek zayıflamaya yol açabilir.

DATALIGHT® ile İnternete nasıl erişebilirim?

Anahtar genellikle Ethernet portu (RJ45) aracılığıyla doğrudan yönlendiriciye veya modeme bağlanır. O zaman tüm cihazların oradan İnternete ağ erişimi olur.

Soğuk su şebekesi için alpex çok katmanlı kompozit boruları yoğuşmaya karşı yalıtmalı mıyım?

EVET – DIN 1988-200'e göre, soğuk su için içilebilir su şebekesi yoğuşmaya ve yüksek ortam sıcaklıkları yüzünden izin verilemez ısınmaya karşı korunmalıdır. Yapıyla (seyyar, sıva mastar altlığı, vb.) temas eden borulara en az bir katman yalıtım (koruma borusunda boru) borusu monte edilmelidir. DIN 4109'a uygun ses yalıtımı sağlanmalıdır.

Enerji verimlilik gereksinimlerine göre mutlaka gerekli olmasa da, borularda akan suyun neden olduğu gürültü ve çatırtı seslerini azaltmak için uygun yalıtım önerilir.

Arıtılmış su ile birlikte alpex montajı mümkün müdür?

Hayır, çünkü genellikle pirinç parçalar çok katmanlı kompozit boruları monte etmekte kullanılır. Arıtılmış su (agresif) ile birlikte kullanılırsa, pirinç tesisatlarda korozyon meydana gelebilir. Bu nedenle, alpex montajlarını arıtılmış su ile kullanmanızı önermiyoruz.

Yumuşatılmış su ile birlikte alpex montajı mümkün müdür?

EVET, alpex montajları (boru + PPSU + pirinç) 0°dH'ye kadar yumuşatılmış su ile birlikte kullanılabilir.. Yumuşatılırken, 200 mg/l nitrojen sınırının aşılmamasına dikkat edilmelidir.

Bununla birlikte, korozyon direnci sağlamak için, genellikle su sertlik seviyesinin en az 3°dH olmasını öneririz. İnsan tüketimi için içilebilir su elde edilmek isteniyorsa, 4-8°dH sertlikte su idealdir.

alpex çok katmanlı kompozit boru sistemleriyle birlikte antifriz kullanabilir miyim?

EVET, -20°C ile +95°C arasında değişen çalıştırma sıcaklıklarıyla (maksimum izin verilen çalıştırma sıcaklığı) ve 10 bar maksimum sabit çalıştırma basıncıyla, alpex kompozit boru sisteminde birçok antifriz kullanılabilir. Bununla birlikte, antifrizin polietilen, EPDM, PPSU ve pirince korozyon yapmadığından emin olun.

alpex çok katmanlı kompozit boru sistemlerini ahırlarda kullanabilir miyim?

alpex çok katmanlı kompozit boru sistemleri genellikle ahırlarda meydana gelen amonyak kirliliğine karşı dayanıklıdır.

Bununla birlikte ilgili alpex tesisatları ve konektörleri bu şartlar altında yüksek korozyon riskine maruzdur. Mümkünse, bunlar gizli montajlarda kullanılmalıdır. Mümkün olmadığında, tesisatlar ve konektörler, korozyona dayanıklı bant (örneğin, DENSO bant) veya buhar geçirmez yalıtım (örneğin, Armaflex) gibi geçerli uygun önlemlerle korunmalıdır. 

alpex çok katmanlı kompozit borular plastikleştiriciler ve FCKW içerir mi?

alpex çok katmanlı kompozit boruların üretiminde sadece saf polietilen (PE) kullanırız, yani, PVC veya benzer malzemelerde olduğu gibi gaz emisyonu meydana gelmez.

Bu alpex çok katmanlı kompozit boruların plastikleştiriciler ve FCKW içermemesini garanti eder.

alpex çok katmanlı kompozit boru sistemlerinin üretiminde kullanılan malzemeler hijyenik olarak güvenli midir?

alpex sistemi gibi, içilebilir su tesisatı sistemlerinin üretiminde kullanılan malzemeler DVGW onaylı malzemeler listesine uygun olmak zorundadır. Hijyenik ve mikrobiyolojik testler, DVGW sertifikasının bir parçasını oluşturmaktadır ve plastik sistemler veya plastik borular söz konusu olduğunda özellikle yüksek öneme sahiptirler.

Tüm alpex sistemler DVGW onaylıdır ve tarafsız test enstitüleri tarafından düzenli olarak test edilmekte ve kalite kontrolü yapılmaktadır.

alpex olan içilebilir su tesisatlarında nasıl basınç testi yapabilirim?

Basınç testi, DIN EN 806-4 ve ZVSHK bülteni "İçme suyu Tesisatlarının Sızdırma Testi" doğrultusunda yapılmalıdır.

Test ortamına bağlı olarak (su veya hava), basınç testinin ayrıntılı gereksinimlerine uymalısınız!

alpex çok katmanlı kompozit boruları hangi uygulamalar için kullanabilirim?

alpex çok katmanlı kompozit borular içilebilir su, ısıtma, yağmur suyu ve basınçlı hava gibi çeşitli ortamlar için kullanılabilir.

alpex boruları hangi maksimum ısı kapasitesine kadar bağlayabilirim?

Ayrıntılı alpex performansı için ısıtma hesaplama temelleri ve ısıtma uygulamaları için basınç kaybı tabloları için lütfen TI alpex sistemlere başvurun.

Boru ağı döşerken aşağıdaki hız referans değerlerini aşmamanızı öneririz.

radyatör bağlantı borusu ≤ 0,3 m/sn

ısı dağıtım boruları ≤ 0,5 m/sn

ısı yükseltici ve taban boruları ≤ 1,0 m/sn

İçme suyu tesisatımı kim planlıyor ve uyguluyor?

İçilebilir su borularının profesyonel planlaması ve hijyenik olarak kusursuz montajı sadece uzmanlar tarafından yapılabilir ve yapılmalıdır.

Uzmanlar tarafından yapılmayan planlar ve montajlar garanti kapsamına girmez ve çalışma sırasında sağlık ve güvenliği tehlikeye sokabilir. İçilebilir su boruları uzman bilgisiyle kurulmalıdır ve çalıştırılmadan önce dikkatle ve itinalı bir şekilde test edilmelidir. İşi uzmanına bırakın!

İçme su borularda uzun süre kalmadan önce ve sonra önemli olan nedir?

İçme suyunuzun gerekli gıda kalitesini koruması için, uzun süre borularda bırakılmaması gerekir. Belli borulardaki suyu düzenli olarak değiştirmek mümkün değilse, aksamaların ardından veya mümkünse öncesinde aşağıdaki önlemler alınmalıdır:

İçme suyu tesisatının düzenli bakımı gerekli midir?

Sadece hijyenik nedenler bile içilebilir su tesisatınıza düzenli olarak bakım yapılmasını gerekli kılar. İçilebilir suyunuzun kusursuz kalitesini garanti etmek için, Federal Çevre Ajansı ve DVGW aşağıdaki önlemleri önerir:

·         Ev bağlantınızdaki su sayacının aşağı akış filtresi düzenli olarak değiştirilmeli veya temizlenmelidir. Bunu kendiniz yapamıyorsanız, lütfen satıcınıza başvurun.

·         Kazanınızı düzenli olarak bir uzmana kontrol ettirin, temizletin ve bakımını yaptırın (sıcaklık en az 55° C olmalıdır).

·         İçilebilir su tesisatınızı düzenli olarak işlev ve gerekli su sıcaklığı için test edin (önerilen değer: 55°C).

·         Hem akış hem de dönüş ve musluk noktasındaki gerekli su sıcaklıklarına bağlı kalınmalıdır.

·         Güvenlik ve koruma cihazları ve ayrıca contalar, musluklar veya havalandırıcılar düzenli olarak kontrol edilmeli ve bakımı yapılmalıdır.

(Kaynak: Federal Çevre Ajansı ve DVGW)

İçme suyu tesisatının malzemelerinin kullanımı güvenli midir?

Almanya'da, içilebilir su tesisatları için montaj malzemeleri güvenli, kokusuz, tatsız ve pazarda sürekli yüksek kalitede bulunabilir olmak zorundadır.

alpex çok katmanlı kompozit boru sistemlerinde kullanılan malzemeler içme suyu tesisatları için en yüksek standartları karşılar ve DVGW tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır.

Çapraz bağlı PE-X iç katmana,  alın kaynaklı aluminyum çekirdek orta katman ve PE dış katmana (PE-X / AL / PE) sahip alpex çok katmanlı kompozit borular hem de yüksek performanslı PPSU plastikten veya dişli parçalr için çinko çözünümüne mukavim pirinçten yapılmış ilgili tesisatlar fizyolojik olarak güvenli ve gıda kalitesindedir, yani, malzeme insan vücudu üzerinde olumsuz bir etkide bulunmamaktadır.

Evime gelen içme suyunun kalitesi nedir?

Su tedarikçileri genellikle, sağlık yetkilileri tarafından düzenli olarak izlenen ve kontrol edilen çok iyi kalitede suyu evinizin su sayacına kadar getirirler. Çoğu su tedarikçisi, suyunuzun kalitesini kontrol edebileceğiniz test sonuçlarını çevrimiçi olarak yayınlamaktadır.

Bununla birlikte, su sayacından musluğa kadar suyun kalitesinden sistem operatörü sorumludur. Son kullanıcıya ulaşana kadar yüksek içme suyu kalitesini korumak için, tesisat sisteminin uygun malzeme özellikleri taşıması, profesyonel kurulum yapılmış olması ve doğru bir şekilde kullanılması çok önemlidir.

İçme suyunda lejyonella bakterisinin üremesini nasıl önleyebilirim?

Lejyonella bakterisi gibi patojenler ve ayrıca bakteriler genellikle 25 ile 55°C arasındaki belirli "rahat" sıcaklıklarda çoğalırlar ve 70 °C üzerinde yaşayamazlar. Bu nedenle, genel kabul edilmiş teknoloji standartlarına göre sıcak suyun boru sistemi içinde her yerde en az 55°C sıcaklığa sahip olması gerekir. Soğuk su 25°C sıcaklığı geçmemelidir.

Ek olarak, su içilebilir su tesisatından daima serbestçe akabilmelidir. Böylece kör borular ve suyun durgunlaşması önlenir.

Bir ısı geri kazanımlı havalandırma sistemine neden ihtiyaç duyarım?

Bir binayı yasal anlaşmaya göre inşa edecek veya tekrar modelleyecekseniz, güncel enerji verimliliği gereksinimlerini (EnEV) karşılamalısınız. Bunun yanında, Bölüm 6'da bina mantolamasının hava geçirmez olması ve minimum miktarda hava değişimi sağlanmasını garanti etmesi gerektiği belirtilir.

Bu iki gereklilik birbiriyle çelişir ve sadece ısı geri kazanımlı havalandırma gibi uygun önlemler uygulanarak karşılanabilir. Bu ayrıca hava geçirmez binalar için sürekli hava değişimine olanak sağlar. Bir taraftan, ısı geri dönüşümü havalandırması sürekli olarak temiz hava sağlayıp enerji tasarrufu sağlarken, diğer taraftan küf oluşumuna, binanın böceklenmesine ve sağlık sakıncalarına yol açan bayat, nemli ve kirli havayı ortadan kaldırır.

Neden sadece pencereyi açmayalım ki?

Günümüzün yalıtılmış binalarında, açılan pencereler neredeyse hijyenik hava değişimine hiç imkan vermez. Eksiksiz ve sürekli hava değişimi gerçekleştirmek için, tüm kapıları ve pencereleri (cereyan) her iki saatte bir beş dakika açmanız gerekirdi. Bu zaman kaybettiren ve uygulaması zor bir işlemdir.

Isı geri kazanımlı havalandırma pencereden havalandırmaya göre şu avantajları sunar:

·         temiz, filtrelenmiş sabit miktarda hava sabit hızla sağlanır

·         hava kuruluğu olmaz

·         açık pencereler ve kapılar yüzünden gürültü rahatsızlığı olmaz

·         küf gelişimini önlemek için oda nemi sabit olarak alınır

Bir havalandırma sistemi kullanırken pencereleri açık tutabilir misiniz?

Elbette, havalandırma sistemi çalışırken pencerelerinizi açık tutabilirsiniz. Ancak havalandırma sağlamak için buna gerek yoktur çünkü bu, gürültü rahatsızlığı olmadan, enerji tasarrufu sağlayarak ve hijyenik bir şekilde havalandırma sistemi tarafından yapılır.

Isı geri kazanımlı havalandırma enerji tüketimimi nasıl etkiler?

Enerji tüketimi önemli ölçüde azalır. Havalandırma sisteminizin yüksek verimli fanları 1kW/h güç kullanırken 25 kW/h ısı enerjisini geri kazanır.

Isı havalandırma sistemi ısınma harcamalarımda tasarruf etmeme yardımcı olur mu?

Evet, çünkü ısı geri dönüşümü ve açık pencereler yüzünden enerji kaybını önleme bina tipine ve kullanıcı davranışına bağlı olarak ısınma giderinde %30-50 tasarruf sağlar.

Havalandırma sistemi toz kaldırır mı?

Genel olarak, bir havalandırma sistemi bir açık pencereden çok daha az toz üretir, çünkü havalandırma sistemi havayı binaya girmeden önce filtreler. Mevcut toz havaya kalkmaz, çünkü sabit hava akışı ve havalandırma sisteminin hava akış hızı çok düşüktür.

Isı geri kazanımlı havalandırma kuru hava veya gürültüye neden olur mu?

Profesyonel planlama ve montaj, belli garanti edilen hava akış hızlarına uyulması genel olarak kuru hava ve gürültüyü önler.

Ses izolasyonlu profi-air kolektörler ve profi-air hava dağıtım sisteminin yıldız biçimli montajı ek olarak odalar arasındaki gürültü iletimini azaltır. Giriş ve çıkış hava kanallarının hava manifolduna tek tek bağlanması gereksiz gürültü iletimini önlemek için ek ses yalıtımının montajını gerekli kılar.

Havalandırma kanallarında ne kadar toz birikir?

Havalandırma kanallarına neredeyse hiç toz birikmez, çünkü hem gelen hava hem de giden hava kanala girmeden önce filtrelenir. Bununla birlikte, gerekirse, havalandırma kanallarının temizlenmesi, profi-air giriş/çıkış manifoldundaki erişilebilir inceleme açıklıkları sayesinden mümkündür.

Havalandırma kanalında bakteri birikebilir mi?

profi-air havalandırma sisteminde bakteri birikme riski yoktur.

Öncelikle, filtrelenmiş hava sayesinde, kanal sisteminde meydana gelen nemli koşullar mikroorganizmalara gelişme ortamı sağlamayacak kadar düşüktür. Ek olarak, profi-air tünel ve profi-air klasik içinde bulunan antistatik ve antibakteriyel boru kaplamaları ve pürüzsüz iç yüzeyi hijyen güvenliği sağlar.

Giriş ve çıkış kanalları binaya nasıl monte edilir?

profi-air havalandırma sistemi binaya yıldız biçimli olarak monte edilir. Her bir kanal, giriş veya çıkış manifoldundan ilgili odaya ayrı ayrı monte edilir. Bu nedenle gelen ve giden hava birbirinden tamamen ayrılmıştır. Gürültü ve ses iletimi çok dallı havalandırma kanalları kullanılarak azaltılabilir.

Sürekli olarak temiz ve taze hava sağlanan odalar, örneğin, oturma odaları, yatak odaları veya ofislerdir. Bayat ve nemli hava, örneğin, mutfak, banyo, tuvalet, imalat ve depolama odaları gibi odalardan sürekli olarak çıkarılır.

Eğer tüm bina düşünülüyorsa, giren hava hacmi çıkarılan havanın hacmine eşittir ancak odalar arasında değişiklik gösterebilir. Büyük odalarda (örneğin, açık yaşam alanları) çıkışların maksimum izin verilen hava akış hızlarını aşmamak için, 2-3 hava kanalı kullanmanızı öneririz. Lütfen profesyonel planlama ve montaj sağlayın.

Bir havalandırma sistemi kullanırken şömine kullanmak mümkün müdür?

Bir şömine (örneğin, seramik kaplı soba veya açık şömine) ve havalandırma sistemini aynı anda kullanmayı düşünüyorsanız, önerisini ve onayını almak için profesyonel bir baca temizleyicisine başvurun. 05/2009 tarihli DIN 1946 bölüm 6, oda havasına bağımlı ve oda havasından bağımsız şöminelerin çalışmasını düzenler.

Özellikle, oda havasına bağımlı şömineler, aynı anda çalıştırıldığında tehlikeli negatif basınç oluşturulmamasını sağlayan güvenlik önlemleri gerektirir. Daha fazla ayrıntı için, lütfen web sitesine başvurun:  VFW - Bundesverband für Wohnungslüftung e.V. (Alman Hane Havalandırması Birliği) ve  the Bundesverband des Schornsteinfegerhandwerks (Alman Baca Temizleyicileri Birliği).

Bir havalandırma sistemi kullanırken davlumbaz kullanmak mümkün müdür?

Havalandırma sistemlerinin ve oda havasına bağımlı şöminelerin aynı anda kullanılmasında olduğu gibi, davlumbazlar odada negatif basınç oluşturur. Bu ise hava çekme fanında basınç artışına ve egzoz çıkış hızında azalmaya neden olur. Aynı zamanda, giriş ve çıkış havası arasında dengesizliğe neden olan hava giriş hızını artırır ve bu nedenle ısı geri dönüşümünde düşmeye ve azalmaya neden olur. Davlumbazlar ve havalandırma sistemleri bu nedenle sadece yeterli dış hava girişi varsa aynı anda kullanılmalıdır. Ayrıca, mühürlenmiş odalarda negatif basınç oluşturmayan ve dolayısıyla birlikte kullanabilecek havalandırma davlumbazları (yağlı veya ek aktif karbon filtresi olan) kullanılmalıdır.

Çıkış hava sistemine bir davlumbaz bağlayabilir miyim?

Davlumbazın hava çıkışı genellikle bir ısı geri dönüşüm havalandırma (HRV) sisteminin kapasitesini aşar. Havalandırma sistemine 300-600 m³/s fanları olan özel davlumbazlar bağlamak, giriş ve çıkış havası arasında büyük dengesizliğe yol açacaktır.

Davlumbazın çıkış havası sadece buhar veya koku değil aynı zamanda yağ yüklüdür. Filtrelere rağmen kanal ve havalandırma sistemi, toz ve birikmelerle kirliliğe neden olur, ısı değiştiricisinde is birikir ve ısı geri dönüşüm kapasitesinde azalma olur.